התקנת דוד שמש

דוד שמש הינו מתקן המשמש לחימום מים, לרחצה ושימושים נוספים, המבוסס על קולטי שמש ההופכים אנרגיית שמש לאנרגיית חום. דוד השמש פותח לראשונה על ידי בוטניקאי שווייצרי בשם הוראס דה-ססר, בשנת 1777; המתקן שבנה היה קופסאת עץ שהכילה קולט ומיכל שבו ניתן היה לחמם מרק. הדוד המוכר לנו כיום הוא, ככל הנראה, פיתוח ישראלי של פרופ' צבי תבור, מחלוצי השימוש באנרגיה סולרית בישראל.

הדוד מורכב משני חלקים עיקריים - מיכל המים, וקולטי השמש. המיכל הוא בדרך כלל בצורה גלילית מאורכת, המיכל עשוי בדרך כלל ברזל אשר עמיד בפני לחץ מים שסביבו גליל פח מגולוון כאשר ביניהם קיים חומר בידוד טרמי (כיום בדרך כלל פוליאתילן מוקצף ובעבר בדרך כלל צמר סלעים). קולט שמש הוא תיבה מלבנית, שעשויה רובה ממתכת, פרט לדופן אחת מזכוכית או מפלסטיק שקוף. בתוך קולט השמש עובר צינור מים מפותל על רקע הצבוע בצבע שחור.

דוד שמש או דוד חשמלי הוא מיכל האוגר את המים החמים. דוד השמש בנוי מדוד פנימי, בידוד פוליאוריטאן ומעטפת חיצונית.
אצל יצרנים טובים עובי הדוד הפנימי מתחיל מ 3 מ"מ ומעלה. אצל יצרנים גדולים יצור דודי השמש נעשה בצורה אוטומאטית ללא מגע יד אדם עם רובוטי הלחמה בניגוד ליצרנים קטנים אצלם הערגול והריתוך נעשה ידנית.
לכל דוד יש גוף חמום בד"כ בהספק של 2500W, אנודת מגנזיום להגנה קטודית, ותרמוסטט אשר מגביל את טמפרטורת החמום בחשמל. דודים מיוצרים בנפחים של מ 30 ליטר ועד ל 200 ליטר.
ישנם סוגים נוספים של דודים הנקראים דודים מחליפי חום והם מיועדים למערכות סגורות(מאולצות) או להסקה. דודים אלה בנויים כדוד בתוך דוד או דוד עם ספיראלה נוספת בפנים

משך האחריות. ברכישת דוד שמש על היצרן להתחייב למינימום של 5 שנות אחריות. ברכישת דוד חשמלי המותקן בתוך הבית על היצרן להעניק לפחות 3 שנות אחריות.

הקולט מותקן בדרך כלל על גג הבית, או במקום אחר החשוף לשמש. הקולט מופנה דרומה, לשם חשיפה מרבית לקרני השמש.

איזה דוד שמש מתאים למשפחה

מס' המשתמשים

נפח דוד חשמלי

נפח מערכת שמש

אדם בודד

60 ליטר

80 ליטר

2 משתמשים

80 ליטר

120 ליטר

3-5 משתמשים

120 ליטר

6-8 משתמשים

150 ליטר

150 ליטר

9 משתמשים ומעלה

200 ליטר

200 ליטר

תרשים 1: תאור מערכת דוד-שמש. א) מים קרים יוצאים. מתחתית הדוד אל תחתית מערכת הצינורות שבקולטים. הקולטים מוטים כלפי כיוון השמש בשעות הצהרים ומחממים את המים באמצעות קליטת אנרגית שמש. המים החמים עולים אל ראש הדוד בשל צפיפותם הנמוכה. ב) קולט בנוי ממשטח כהה - שחור בדרך- כלל - שלתחתיתו צמודים צינורות דרכם עוברים המים המתחממים. מעל המשטח הכהה מונח לוח זכוכית שקוף לקרינה החודרת. אך אטום לקרינה תת-אדומה. כך "נלכדת" אנרגיה (בצורת חום) בקולטים ומביאה לעליית הטמפרטורה ולחמום המים

אביזרים למערכות סולריות

בכל דוד חובה שיהיה מותקן שסתום אל-חוזר שאינו מאפשר את בריחת המים מהדוד במקרה של הפסקת מים ושסתום ביטחון אשר נועד לשחרר לחץ במקרה של לחץ יתר.

בכל דוד חייב להיות וסת ביטחון / מערבל חום למניעת כוויות, המגביל את העלייה בטמפרטורת המים החמים.

כללים לחיבור צנרת למערכת מים חים

דוד שמש
  • 1.חיבור הקולט לדוד יעשה ע"י צנרת מתכת בלבד, על פי התקן הישראלי 579 חל איסור לחבר בקטע זה צינור פלסטי מכל סוג שהוא!
  • 2.החיבור ביציאה מהדוד החשמלי יעשה באמצעות צינור מתכת באורך 50 ס"מ שאליו יחובר צינור הפלסטיק. על פי התקן הישראלי, חל איסור מפורש לחברצינור פלסטיק ישירות לדוד החשמל ללא קטע צינור מתכת.
  • 3.במערכת תרמו סיפוני או המערכת מאולצת יש להתקין, על פי דרישות תקן ישראלי 5463, מערבל תרמי לפני הצנרת הפלסטית, הוראה זו מתייחסת לכל סוג הצינורות!

הקפדה על אופי החיבורים המוזכרים לעיל, יישומם בשטח והצמדות להוראות התקינה ימנו מראש תקלות וכשלים במערכת המים החמים.

מייל ליצירת קשר: hamaayan80@gmail.com

דוד שמש דוד שמש דוד שמש דוד שמש דוד שמש דוד שמש דוד שמש דוד שמש

הצינור דולף, הכיור סתום, הביוב גולש? אל תיבהל! לזאב צלצל! 050-9992831 | אימייל: hamaayan80@gmail.com | קרדיטים

050-9992831 whatsapp icon צור קשר